ПРОЕКТ "ISTP2": ВИСОКОТЕХНОЛОГИЧНИ ПРЕЧИСТВАТЕЛНИ СТАНЦИИ ЗА ОТПАДЪЧНИ ВОДИ

Услуги за общините

Ефективно и надеждно пречистване на отпадъчните води и повторната им употреба в емирство Абу Даби

Предизвикателството

 

Поради значителния демографски прираст и бързата урбанизация Обединените арабски емирства трябва да се справят с две големи предизвикателства: пречистване на увеличаващото се количество отпадъчни води и непрекъснато осигуряване на по-голям воден ресурс за населението, промишлеността и селското стопанство. В рамките на плана си за развитие "Абу Даби - Икономическа визия 2030", емирството превръща управлението на околната среда в един от основните си приоритети. Пречистването на отпадъчните води и тяхното повторно използване става изключително важно за устойчивото развитие на градове като Абу Даби и Ал Айн.

 

Решението на Веолия

 

Двете пречиствателни станции, пуснати в експлоатация през януари 2012 г., имат две основни цели: да пречистват увеличаващото се количество отпадъчни води, генерирани в Абу Даби и Ал Айн в резултат на настоящия демографски прираст, и да осигурят повторно използване на пречистената вода за напояване на зелени площи (ферми, паркове, зелени площи и др.) в Абу Даби и Ал Айн.

Пречиствателната станция Al Wathba 2 е с капацитет за пречистване на 300 000 м3 на ден и обслужва над 1 500 000 е.ж., като пречиства значителна част от отпадъчните води на град Абу Даби. Пречиствателната станция Allahamah е с капацитет за пречистване на 130 000 м3 на ден и обслужва 650 000 е.ж., като пречиства значителна част от отпадъчните води на град Ал Айн.

Описание на процеса: Процес на пречистване на отпадъчните води в станция Al Wathba 2 (вода, утайка, миризма)


За да разгледате всеки етап от процеса по пречистване, вижте образователния филм.

 

Ползите

 

На нашите станции прилагаме подход на кръгова икономика: намаляваме, използваме повторно, оползотворяваме. Пречистените в двете станции отпадъчни води (430 000 м3/ден) са с високо качество и имат всички необходими характеристики да се рециклират/използват повторно за централно охлаждане, напояване и определени селскостопански дейности. Този проект позволява на емирство Абу Даби да спестява всяка година милиони кубични метра скъпа и ценна обезсолена питейна вода.

Генерирането на биологични твърди вещества от процеса на пречистване на отпадъчните води се равнява на 22 000 тона годишно. Тези твърди биомаси са естествено богати на органична материя и хранителни вещества (азот, фосфор и др.) и могат да се използват като тор и подобрители на почвата в повечето озеленителни и селскостопански дейности. Употребата на тези биологични твърди вещества също така позволява да се намали необходимостта от напояване благодарение на добрите им качества да задържат влагата.

Биогазът, който също е страничен продукт от пречистването на отпадъчните води, може да бъде използван за генериране на електричество за собствено или външно потребление, като по този начин се намалява консумацията на скъпа електроенергия от мрежата.

Експлоатацията и поддръжката на пречиствателните станции за отпадъчните води с експертния опит и ноу-хау на Веолия намаляват въглеродния отпечатък на всяка от станциите, като са интегрирани още от фазата на проектиране на всеки проект като например проекта “ISTP2” (Независими пречиствателни станции за отпадъчни води 2). Активно се работи за непрекъснато подобрение и оптимизация, залегнали в начина, по който Веолия управлява всички пречиствателни станции за отпадъчни води.

Абу Даби и Ал Айн, ОАЕ

Данни за договора: 2,5 години/25 години

Вид: Договор за проектиране, изграждане, притежаване, експлоатиране и прехвърляне

Договор за проектиране и изграждане - 2.5 г. + Договор за притежаване, експлоатиране и прехвърляне - 25 г.

430 000 м3 капацитет за пречистване на на ден

2 150 000 души с предоставени канализационни услуги

РЕГИОНИ И ГРАДОВЕ

  • Активно развитие на студенти от емирствата чрез стажантски програми за създаване на работна сила за бъдещето.

БИЗНЕС

  • Внедряване на иновативни решения за по-устойчиви и дигитализирани дейности.

ОКОЛНА СРЕДА

  • Принос към кръговата екосистема с повторно използване на пречистената отпадъчна вода и биогаз от утайките.
  • Намаляване на консумацията на електричество.

ЧОВЕШКИ РЕСУРСИ

  • Внедряване на поведенческа програма за безопасност и здраве, целяща нулево ниво на инцидентите.